آموزش افتر افکت

آموزش فتوشاپ

مدرسه گرافیک

تاریخچه نرم افزار فتوشاپ

شروع موضوع توسط soheilaflatoni ‏29/7/16 در انجمن مباحث و اطلاعات عمومی

 1. soheilaflatoni
  admin Rank

  تاریخ عضویت:
  ‏16/1/16
  ارسال ها:
  675
  تشکر شده:
  254
  امتیاز دستاورد:
  63
  جنسیت:
  مرد
  شغل:
  جلوه های ویژه
  محل سکونت:
  تهران
  تاریخچه نرم افزار فتوشاپ


  در سال 1987 توماس نول دانشجوي دكتراي رشته ي computer vision روي برنامه اي كار مي كرد كه بتواند تصاوير طيف خاكستري كامپيوتري را روي مانيتور هاي سياه وسفيد به نمايش در آورد.اين برنامه فقط يك نوع سر گرمي براي وي بود كه مي خواست اوقات فراغتش را با آن بگذراند ولي همين برنامه توجه جان ،برادر توماس را به خود جلب كرده بود. او در آن زمان در شركتي یه نام (Industrial Light and Magic) کار می کرد که مركز جلوه هاي ويژه ي تصاوير وهم چنين بزرگترين و معتبر ترين شركت فيلم سازي درشهر مارين كانتري كالفرنيا بود...

  فتوشاپ نرم افزاری براي ويرايش تصاوير است كه حتي مي توان تصاوير را به وسيله ي آن به وجود آورد.اين نرم افزار يكي از محبوب ترين وشگفت انگيز ترين نرم افزار در زمينه ي گرافيك است كه يكي از محصولات با ارزش شركت Adobe مي باشد...

  فتوشاپ(Photoshop)

  اگراز جمله افرادي هستيد كه با رشته هاي گرافيكي سروكار دارند حتما با نرم افزاري گرافيكي نيز آشنايي داريد شماممكن است راجع به فتوشاپ هم چيز هايي شنيده باشيد. گذشته از آن كه گرافيست ها ازجزئي ترين مسائل فتو شاپ نيزآگاه هستند.در اين جا مي خواهيم كمي فتوشاپ را براي شما واضح تر معرفي كنيم . آيا مي خواهيد بدانيد فتوشاپ چيست؟

  فتوشاپ چيست ؟

  فتوشاپ نرم افزاری براي ويرايش تصاوير است كه حتي مي توان تصاوير را به وسيله ي آن به وجود آورد.اين نرم افزار يكي از محبوب ترين وشگفت انگيز ترين نرم افزار در زمينه ي گرافيك است كه يكي از محصولات با ارزش شركت Adobe مي باشد. البته با كمك نرم افزار هاي زير مجموعه ي آن مي توانيم روي فيلم ها نيز ويرايش هايي را اعمال كنيم.

  همانطور که می دانید این نرم افزار یکی از بهترین و قدرتمند ترین نرم افزارهای ویرایش تصویر در جهان محسوب مي شود وبه دليل داشتن تمام ابزارهاي ويرايشي يك وسیله ی بسيار قوي براي گرافيست هاست.قابل ذكر است كه نرم افزار فتوشاپ داراي معايب بسيار جزئي مي باشد، مثلا"بعد از نصب فضاي بسيار زيادي از هارد ديسك را اشغال مي كندودر زمان اجرا هم از سرعت سيستم می کاهد،اين باعث شده است كه فقط افرادي بتوانند از آن به خوبي استفاده كنند كه به طور تخصصي به آن احتياج داشته باشند .

  اما نگران نباشيد همه ي كاربران مي توانند از اين نرم افزار بهره مند شوند به شرطي كه از پروتيبل آن استفاده كنند. فتوشاپ پروتیبل يك نسخه ي جديد از فتوشاپ مي باشد كه در آن فقط هسته ي اصلي نرمافزار قرار دارد وقسمت هايي كه حجم بالا دارند يا اينكه همه ي كاربران از آن استفاده نمي كنند حذف شده است.يكي از ويژگي هاي منحصربه فرد نسخه ي پروتيبل اين است كه كاربران بدون اينكه آن را نصب كنند مي توانند آن را ازداخل فلش يا مموری همراه خود مورد استفاده قرار دهند.  تاريخچه ي فتوشاپ(Photoshop)

  در سال 1987 توماس نول دانشجوي دكتراي رشته ي computer vision روي برنامه اي كار مي كرد كه بتواند تصاوير طيف خاكستري كامپيوتري را روي مانيتور هاي سياه وسفيد به نمايش در آورد.اين برنامه فقط يك نوع سر گرمي براي وي بود كه مي خواست اوقات فراغتش را با آن بگذراند ولي همين برنامه توجه جان ،برادر توماس را به خود جلب كرده بود. او در آن زمان در شركتي یه نام (Industrial Light and Magic) کار می کرد که مركز جلوه هاي ويژه ي تصاوير وهم چنين بزرگترين و معتبر ترين شركت فيلم سازي درشهر مارين كانتري كالفرنيا بود.  به همين دليل زماني كه جان مطلع شد كه برادرش روي چه برنامه اي كار مي كند از او خواست كه با برنامه اش (Display) تصاوير ديجيتالي توليد كند.جان روش استفاده از Display را نمي دانست ، روزي تعدادي عكس از كامپيوتر محل كارش آورده بودوآن ها را در كامپيوتر خودش باز كرد اما خيلي تيره ديده مي شدند از برادرش توماس پرسيد مي تواني مقدار شفافيت اين عكس ها را تغيير دهي . همين سوال بسيار ساده باعث شد كه نرم افزار قدرتمندي به نام فتو شاپ به وجود آيد.

  جان در دانشگاه ميشيگان استاد دانشگاه بود ،يك كامپيوتر Macintosh II را كه از اولين مدل هاي رنگي بود تهيه كرد.با خريدن همين كامپيوتر برادرجان كار روي برنامه راشروع كرد وهر دو به مدت چند ماه متوالي روي اين برنامه كار كردند كه بتوانند قابليت هايش را افزايش دهند مثلا مي خواستند كاري انجان دهند كه برنامه بتواند از چندين فرمت مختلف پشتيباني كند.

  در همان زمان به اصرار جان، توماس كدهای مخصوص خواندن و ذخیره‌كردن فرمت‌های مختلف رنگدانه‌ها را به برنامه‌ي شان اضافه كرد كه همین كد‌ها سال‌ها بعد تبدیل به فیلترهای plug-in تصویرهای نقشه بیتی شدند. بعد ازگذشت زماني توماس موفق به ساخت ابزار منحصربه فردي به نام ( Selection Tool)شدكه مي توانست مناطق رنگي را از هم جدا كند.او همچنين توانست قابليت هايي مثل level و Hue and saturation را فرا هم كند.  در تابستان 1988جان وقتي ديد كه برنامه ي شان كار بردي شده است ومي توانند از آن استفاده كنند خوش حال شد وتصميم گرفت كه آن را به عنوان يك محصول تجاري بفروشند.

  توماس برادر جان از فكر او تعجب كردوگفت جداً فكر می‌كنی بتو انیم این برنامه رابه كسی بفروشیم؟ جان برادرش را قانع كرد و به او قول داد كه برنامه ي شان تبديل به يك نرم افزار تجاري شود. در همان روز ها جان در نشريه Mac week آگهي تبليغاتي را ديد كه در مورد يك نرم افزار ويرايشگربه نام Potomac بود وهمین باعث شد كه او بيشتربه فكر فروش برنامه ي خودشان باشد . به همين دليل جان براي بدست آوردن اطلاعاتي در مورد نرم افزار هاي جديد در همايشي به نام SIGGRAPH شركت كرد واز اين مطمئن شد كه برنامه ي آن ها به عنوان نرم افزار به فروش خواهد رسيد. در اين زمان توماس به اين فكر بود كه نام برنامه ي شان را چه بگذارد بار ها و بار ها آن را تغيير داد ، اما بالاخره معلوم نشد كه دقيقا نام فتوشاپ از چي گرفته شده است .

  بعد از نام گذاري ،جان به دنبال شركت معتبر بود تا روي فتوشاپ سر مايه گذاري كند اولين بار با شركتي به نام SuperMac وارد مذاكره شدند که به دليل اختلاف مالي به توافق نرسيدند.در زماني كه جان در دره ي سليكون به دنبال شركتي براي مذاكره بود توماس با دقت روي فتوشاپ كار مي كرد كه قابليت هاي فتوشاپ را افزايش دهد. و همچنين جان توانست يك راهنماي (Help)ساده از اين بر نامه تهيه كند كه كار بران به راحتي بتوانند از ان استفاده كنند.

  بالاخره اين دو برادر توانستند با شركت Barneyscan که در حال ساختن اسكنر هاي نقشه بیتی بود وارد مذاكره شوند ، اولين نسخه از اين برنامه به عنوان يك بر نامه ي الحاقي براي اسكنر ها وارد بازار شد. كه حدودا دويست كپي از اين نسخه به فروش رسيد .بعد از آن جان نرم افزارش را به شركت اپل نشان داد ،و مهندسان اپل براي تحقيق روي اين بر نامه از او خواستند كه يك كپي از آن رانزد آنها بگذارند.

  استفاده از آن توسط كارشناسان اپل و تایید آن‌ها به نوعی یك تبلیغ غیرمستقیم برای فتوشاپ محسوب می‌شد كه باعث ‌شد دید عموم نسبت به این برنامه‌ بهتر شود. در اين زمان جان دوباره براي فروش برنامه اش به شركت Adobeمراجعه كرد و اين بار Russel Brown مدير اين شركت كاملا تحت تاثیر قابلیت‌های فوق‌العاده‌ فتوشاپ قرار گرفت و با امضای قرارداد بین هر دو، شركت ادوبی حق پخش فتوشاپ را خرید كه ماجرای فتوشاپ و شركت Adobe از همان‌جا شروع شد.

  جان تنها حق توزيع فتو شاپ را به شركت Adobeفروخت و Russel Brown هم پذيرفت كه نام فتو شاپ همچنان بر روي اين بر نامه با قي بماند.

  جان و توماس نیز بی‌كار نماندند بلكه دوباره كاربر روي فتوشاپ را شروع كردند تا بتوانند قابلیت‌های آن را در نسخه‌های بعدی افزایش دهند. همزمان با توماس كه در Ann Arbor در حال نوشتن كدهای مربوط به قابلیت‌های اصلی فتوشاپ بود، جان در كالیفرنیا در حال نوشتن كد برنامه‌هایی بود كه می‌توانستند به عنوان plug-inهایی در خلق جلوه‌های تصویری به كار روند. تعداد زيادي از اعضاي شركت Adobe اعتقاد داشتند كه تلاش هاي جان و توماس براي نرم افزار جدي مانند فتوشاپ بي فايده است .


  آن‌ها به فتوشاپ به چشم یك ابزار ویرایشگر تصویر نگاه می‌كردند كه فقط قادر به باز سازي وترميم تصاوير مي باشد و نمي دانستند كه فتو شاپ مي تواند جلوه هاي وي‍ژه اي را براي تصاوير به وجود آورد . جان به عقيده ي آن ها توجهي نكرد و مشغول نوشتن كدهایی شد كه بعدها به یكی از قدرتمندترین ابزارهای فتوشاپ (نرم افزار قدرت مند بين نرم افزار هاي ديگراز تمام لحاظ)تبدیل شد.

  فتوشاپ در شركت Adobe

  عملیات ساماندهی فتوشاپ در آوریل 1989 نیز همچنان ادامه داشت ، Russel Brownو متخصصان Adobe با دادن ایده‌های بسيار، توماس را وادار به نوشتن كدهایی می‌كردند كه غير قابل نوشتن بود و انتظار داشتند كه توماس قابليت هايي رادر فتوساپ اضافه كند كه تا آن زمان در هیچ نرم‌افزار دیگری ارائه نشده بود.

  جان هم با دادن ايده هاي عالي برادرش را تشويق ميكرد ، تا بالاخره تمام زحمات دو برادر در سال 1989 به نتيجه رسيد ، و نسخه ي يك فتو شاپ با تمام ضعف هايش وارد بازار شد.

  با اين وضع بالافاصله نسخه ي 7.0.1 (نسخه ي ترميم يافته) را وارد بازار كردندتا ضعف هاي آن را بپوشاندولي باز هم فتوشاپ نسبت به نرم افزار هاي رقيب (ColorStudio)خود وضع خيلي خوبي داشت. فتو شاپ با داشتن قابليت هاي بي نظير (مثلاHelp) به سرعت در بين كاربران محبوب شد.

  زيرا بسيار ساده وكار بردي ،طراحي شده بودو از اين نظر همه ي كاربران مي توانستند از آن به آساني استفاده كنند. نرم افزار ColorStudioاز شركت Fractal Desing يكي از جدي ترين رقيبان فتوشاپ بود. رقابت بين اين دو نرم افزار هم چنان ادامه داشت تا اينكه Macworld در مقاله اي به مقايسه ي اين دو نرم افزار پرداخت ، با برنده شدن فتو شاپ در اين مقايسه، قوي ترين رقيب (ColorStudio)آن از ميدان خارج شد.

  با كسب اين موفقيت بالافاصله نسخه ي دوم فتوشاپ منتشر و همچنين شركت Adobe يك شركت استاندارد براي محصولات گرافيكي شناخته شدكه جان در شركت ادوب به عنوان مهندس گرافيك مشغول كاربود.فتوشاپ در حال جهاني شدن بود ،به همين دليل نياز داشتند كه مهندسان بيشتري با خلاقيت ها وايده هاي متفاوت روي قابليتهاي آن كارنمايند،يكي از اين افرادMark hamburng از دانشگاه ميشيگان بود. از قابليت هاي فوق العاده ي نسخه ي دوم مي توان به امكان رستر كردن فايل ها براي Illustrator (نرم افزار گرافيك برداري ادوب )، پشتيباني از فايل هاي چهار رنگ CMYK ،پردازش تصاوير دو رنگ Duotone و ارائه ابزار Pen اشاره كرد.همچنين پيشرفت فتو شاپ مصادف با انقلاب نشر روميزي بود كه قابلیت خروجی چهاررنگ در نسخه‌ جدید فتوشاپ روح تازه‌ای به آن بخشيد و باعث توجه همگان به این نرم‌افزار پرادعا شد.